O ile mogą zmniejszyć się moje wydatki?

Wydatki gospodarstwa domowego, które można zoptymalizować dzięki programowi „Czyste Powietrze” odnoszą się do trzech podstawowych mediów i są to wydatki na ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową oraz energię elektryczną. Te trzy opłaty składają się obecnie na 70% procent całości rachunków potrzebnych do utrzymania domu. Pozostałe to m.in. wywóz śmieci (40zł), opłaty za wodę i ścieki (100 – 150 zł) oraz podatek od nieruchomości (0,65 zł/m2).  Na potrzeby obliczeń przyjęliśmy wydatki w gospodarstwa domowego na poziomie około 840 zł miesięcznie.

Studium Przypadku Czyste Powietrze Ogrzewanie Ciepła Woda Użytkowa Energia Elektryczna

Popatrzmy więc na przykładowy domek jednorodzinny zlokalizowany na terenie Małopolski. Wysokość wydatków za ogrzewanie jest ściśle związana z metrażem i stopniem termoizolacji budynku. Powierzchnia naszego budynku wynosi około 110 m2, co składa się na dwie kondygnacje mieszkalne, czyli przeciętny dom dla czteroosobowej rodziny. Budynek jest nieocieplony, a źródłem ciepła jest stary, niewydajny piec węglowy nie spełniający obecnych norm emisyjnych. Zakładamy, że stolarka okien i drzwi jest nowa, szczelna i nie wpływa na wydajność energetyczną naszego domu.

Studium Przypadku Czyste Powietrze tabela opłat

Jak wynika z obliczeń naszego audytora szacowane wydatki na centralne ogrzewanie to około 4000 zł w skali roku. Wydatki, te zazwyczaj wahają się w przedziale 2500-3500 zł, nie jest to jednak regułą i bardzo często zdarzają się przypadki takie jak ten, gdzie cena znacznie przekracza tę normę. W takim domu, po dociepleniu ścian zewnętrznych i wymianie źródła ciepła wydatki spadają do około 1200-1500 zł rocznie w zależności od źródła ciepła na jakie się zdecydujemy. W naszym przypadku najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która zmniejsza nasze wydatki na ogrzewanie o 238 zł miesięcznie czyli około 25 %. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie będzie najlepsze dla każdego rodzaju budynku! Na to jakie źródło ciepła powinniśmy wybrać wpływają również inne czynniki, często indywidualne, dlatego nie należy sugerować się rozwiązaniem dobrym dla sąsiada. Ponadto ceny zainstalowania poszczególnych źródeł ciepła znacznie różnią się od siebie, dlatego zawsze staramy się dobrać jak najlepszy środek, przy danych finansach jakie posiada klient.

Wymieniając piec na nowy, zmniejszamy jednocześnie wydatki na ciepłą wodę użytkową, które w skali roku mogą zmniejszyć się o około 100 – 200 zł, co daje nam dodatkowe 1-2% niższych rachunków. Nie jest to może ogromna suma jednak pamiętajmy, że wydatki te spadają razem z centralnym ogrzewaniem dając nam łącznie oszczędności na poziomie około 2500 – 3000 zł w skali roku. Biorąc więc pod uwagę fakt, że początkowe łączne wydatki kształtowały się na poziomie około 4900 zł, zmniejszenie ich do sumy oscylującej w okolicach 1900 – 2400 zł (w zależności od źródła ciepła) robi wrażenie i zachęca do skorzystania z dotacji.

Zmniejszenie wydatków na ogrzewanie o 2500 zł – 3000 zł jest zmniejszeniem ich o całe 50% – 60% z całości kwoty 4900 zł. Pamiętajmy jednak, że nie każdy budynek potrzebuje docieplenia, nie zawsze stać nas na najlepsze dla naszego domu rozwiązanie, albo istnieje inny czynnik, który nie pozwoli nam na pełną energooszczędność. Niemniej jednak średnie wydatki na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową z jakimi mamy do czynienia od początku trwania naszej działalności zmniejszają się o około 40%, i zazwyczaj oscylują wokół tej liczby.

Trzecim czynnikiem, wpływającym na nasze miesięczne wydatki, który jesteśmy w stanie wyeliminować jest energia elektryczna. Instalując w domu fotowoltaikę, możemy sprawić iż nasz dom będzie wytwarzał tyle energii ile jest w stanie zużyć w ciągu roku (albo nawet więcej!), dzięki czemu staję się on w pełni samowystarczalny. Program Czyste Powietrze przewiduje jednak jedynie pożyczkę na taką instalację, która nie jest często wybieranym przypadkiem, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany zainstalowaniem o siebie w domu paneli fotowoltaicznych przeczytaj więcej o programie:

Scroll to Top